A töklámpás eredete egy nagyon régi ír mondából származik, amiben Lámpás Jacknek egy részeges, ám csalafinta naplopónak sikerült rászednie az ördögöt. A bohókás szeszkazán, Jack, templomnak még a közelébe sem ment, jólesett ehelyett a meleg kocsmában duhajkodni, és részeg cimborákkal mulatozni.
Sajnálatos módon a tivornyák végén maga az ördög is megjelent, és folyton zaklatta a derék polgárt, akit szemmel láthatóan zavart az állandó kísértés, és a boroskancsón kívül nem kívánt magának társaságot. A nemkívánatos személy ellen csupán egyetlen védekezési lehetősége adódott, el kellett venni a kedvét a további kísérgetéstől. Jack egy hatalmas fához vezette a pokol királyát, és rávette, mérkőzzön meg vele fáramászás tekintetében. A sátán természetesen elfogadta a kihívást, nem gondolta volna, hogy egy ilyen csekély versenyszámban képes alulmaradni: Jack megvárta, míg az ördög jó magasan felkúszik a fa tetejére, majd egy keresztet vésett a törzsbe, hogy ellenfelét megakadályozza a lejutásban.
„Bosszúból” a patás famászó bajnok Jacket, halála után nem eresztette be a jól megérdemelt Pokolba, ráadásul a Menny kapui sem nyíltak meg a haszontalan életû lélek előtt. Az örök számûzetésre ítélt Jack egy fáklyát vihetett csak magával – amelyet, a fény hatékony megőrzése miatt egy tökben helyezett el – és így járta, s járja azóta is az éjszaka sötétjét. A babonás emberek, hogy elûzzék Jacket, egy lámpást raknak a házuk elé vagy az ablakukba.
Mókás töklámpásokat nagyon egyszerű elkészíteni:
1. Megmossuk, megtörölgetjük a tököt és előkészítjük a munkafelületet. Pár újságpapírt terítünk le, előveszünk 1-2 kést, 1 evőkanalat és 1 műanyag tálat.
2-5. Levágjuk a tök tetejét (megskalpoljuk). Vagy köralakban vágunk le egy darabot, vagy a képen látható módon 5-6 szögalakot vágunk. Ha körbevágtuk, kiemeljük és egy vágódeszkán levagdossuk róla a magokat, lelógó részeket, hogy sima legyen a felülete.
6-7. Az így kapott kalapból levágunk egy sarkot, vagy ha kör alakú, akkor egy mini háromszög-cikket vágunk bele, ez lesz a “kémény”. Ha megvan, belepróbáljuk, hogy passzol-e, majd pedig félretesszük a kalapot.
8-10. Egy evőkanállal, vagy dinnyevájóval kitisztítjuk a tök belsejét. A belső falon szisztematikusan körbemegyünk a kanállal és lehúzzuk a magos-szálas részeket, majd mindazt, amit így lefejtettünk a falakról, kitesszük egy tálba. Így szép, sima lesz belül a tök fala.
1-12. Ceruzával megrajzoljuk a szemét, száját, orrát. Érdemes előtte papíron is felrajzolni pár verziót, és ha megvan a végleges, akkor rajzoljuk csak fel a tökre.
13-14. Késsel kivágjuk, faragjuk a ceruzával megrajzolt vonal mentén a szemét, száját, orrát. Érdemes az orrával kezdeni, hogy aztán ahhoz viszonyítva, arányosan tudjuk elhelyezni a szemeket és a szájat.
15. Ha körbevágtuk, akkor az esetlegesen rajtamaradt ceruzavonalakat leradírozzuk a tökről.
16-18. Egy teamécsest meggyújtunk és óvatosan, vigyázva, meg ne égessük magunkat, elhelyezzük a tök belsejében, visszatesszük a kalapot és kész is vagyunk!
Két Tipp:
Érdemes megnézni 1-2 videót, az sokat segít a faragásban.
Növelhető a töklámpás élettartama, ha a szem, száj, orr éleit egy olajjal átitatott papírtörlővel áttörölgetjük.
A neten számos formát és sablont találhatunk